Zoznámte sa - toto ja polodrahokam nadchádzajúceho leta

17.06.2024

Akvamarín je domodra alebo dozelena sfarbená odroda berylu, teda mineralogickej skupiny, do ktorej patrí i drahocenný smaragd či kúzelný morganit. Akvamarín je typický svojím kúzelným kolorom, ktorý pripomína morskú hladinu. Niektoré kúsky si modré, iné zelené. Hovorí sa, že tie modrasté v sebe uchovávajú energiu morí; tie zelenkavé zas vibrácie potokov, riek a jazier. 

Akvamarín vďačí za svoju výnimočnú farbu drobným čiastočkám železa. Z fyzikálnych vlastností sa pýši vysokým stupňom tvrdosti a priam oslňujúcim leskom. Surový polodrahokam je ľahko opracovateľný, a preto ho majstri brúsia do rozmanitých a inovatívnych tvarov. Akvamarín môže byť nepriehľadný aj číry. 


Mohutné náleziská akvamarínu nájdeme v Mexiku, Brazílii, Indii, Pakistine, Angole či Rusku. Mimoriadne magické odrody vraj pochádzajú z Angoly, štátu ležiaceho na juhu Afriky. Obmývajú ho milióny vĺn, a to na 1600 kilometrov dlhom pobreží Atlantiku.
Najväčšie kúsky modro-zeleného kameňa, ktoré "vypudila" matka zem, vážili aj cez sto kilogramov. Napokon sa však na šperkárske účely nevyužili, a to pre nepeknú alebo zakalenú farbu. Obrovský obdiv si vyslúžil modrý akvamarín nájdený v roku 1910. Pomenovali ho Minas Gerais. Minerál pochádzal z brazílskej Marambaiy. Pri vydolovaní vážil viac ako 110 kilogramov. Pozornosť pútal dĺžkou 48,5 cm a šírkou 41 cm. "Kameňo-golema" rozrezali na množstvo menších akvamarínov.


Čarovný akvamarín milujú aj osobnosti. Anglická kráľovná Alžbeta II. dostala v deň svojej korunovácie, ešte v roku 1953, od brazílskeho prezidenta polodrahokamovú kolekciu pozostávajúcu z náhrdelníka a náušníc s unikátnymi modrými akvamarínmi. O päť rokov neskôr jej Brazília darovala ďalšie výnimočné šperky - a to brošňu a náramok. Panovníčka si "nebeskú" kolekciu obľúbila a napokon ju ešte rozšírila o akvamarínovú korunku s bielymi diamantmi.


Ku každému minerálu sa viaže legenda či povrávka. Výnimkou nie je ani akvamarín. Hovorí sa, že o jeho zrod sa postarala Amfitrína, starogrécka vodná nymfa. Bola manželkou Poseidóna, vládcu morskej ríše, s ktorým vraj dodnes sídli v zlatom paláci na dne Aig. Polodrahokam údajne "vyčarovala" pre všetky ženy - aby im dodával krásu a silu. O Amfitríne sa síce dozvedáme málo z literatúry; no v umení bola jej oslňujúca nádhera častou inšpiráciou pre majstrov múzy. Objavuje sa na keramike či minciach. Mimoriadne známa je napríklad jej socha v Poseidónovom chráme v Korinte. Zobrazovaná býva po boku svojho manžela, a to vo voze ťahaného koňmi s rybím chvostom. Na dielach ju možno rozpoznať aj podľa toho, že sa združuje s ostatnými bohmi vôd alebo s morskými zvieratami. Vyzerá ako mladé dievča, svojou postavou pripomína Afroditu; odlíšiť ju možno podľa sieťky, ktorá jej drží vlasy, a račích klepiet na tvári.


Všetky polodrahokamy sveta oplývajú duchovnými kvalitami a benefitmi. Ten, kto si kúpi akvamarín, bude ustavične chránený pred negatívnymi energiami - zlom, jedovatými šípmi, bio-vampírmi, intrigánmi, závistlivcami, deviantmi a tiež tými, ktorí sa zaoberajú čiernou mágiou. Kameň má permanentnú očistnú pohotovosť. Ak sa aj na ľudskú bytosť nalepí čosi zlovestné, akvamarín to okamžite sníme.
Keďže je zasvätený krásnej bohyni, odporúča sa najmä ženám. Cibrí u nich sebalásku a sebaúctu. Na povrch dostáva tie vlastnosti, črty alebo rysy, ktoré príslušnú dievčinu či dámu robia výnimočnou a jedinečnou.
Osoží pri komunikácii - nositeľ sa vďaka kameňu stáva zhovorčivou bytosťou, ktorá sa nehanbí prejavovať svoje názory či pohnútky. V neposlednom rade zveľaďuje záujem o spirituálne zrenie a posilňuje intuíciu.
Na úrovni vzťahov zabezpečuje pevnosť, harmóniu, reciprocitu a vernosť. V ezoterických kruhoch sa hovorí, že akvamarín by mali nosiť aj homosexuálne či lesbicky orientovaní jedinci. Pomáha im zmieriť sa so svojou inakosťou a tiež pritiahnuť rezonančné polovičky.


Polodrahokam blahodarne vplýva predovšetkým na štvrtú a piatu čakru. Na úrovni fyzična harmonizuje srdcovo-cievny systém a tiež respiračný trakt. Niektoré ženy si ho pochvaľujú aj kvôli priaznivému vplyvu na hormóny. Povzbudzuje imunitu. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je výsostne energizujúcim doplnkom.
Akvamarín je "vodný" kameň, a preto ho dobíjame vodným živlom - napríklad tak, že ho na chvíľku ponoríme do čírej vody.

Túžite po prenádhernom akvamaríne? Kliknite...