Začali sa takzvané BOSORÁCKE DNI. Poznáte magické tradície predkov?
Katarínsky deň odštartoval magické stridžie alebo bosorácke dni. Dni, počas ktorých sú brány do iných svetov pootvárané viac než inokedy. Silnejú čary, kúzla, mystické úkony. Naši predkovia praktizovali rituály od výmyslu sveta – aby sa očistili, ochránili a aby do svojich domácnosti pritiahli hojnosť a prosperitu. Počas takzvaných stridžích dní sa treba mať na pozore – ulicami sa vraj potulujú nemilosrdné bosorky, ktoré vedia uhranúť i prekliať.
Ondrejské zvyklosti
Niekdajší chlapci sa obliekli za žobrákov, začiernili si tváre sadzami a plašili dievčatá. Vraj preto, aby boli odvážnejšie. Ženy párali perie a rozprávali si hrôzostrašné príbehy. Fantázii sa v tomto smere medze nekládli. Mladuchy čarovali – obľúbená bola ľúbostná mágia. Ak chceli vedieť, kto sa stane ich vyvoleným, uvarili takzvané pirohy lásky. Do každého z nich zavarili meno dedinského junáka. Ten piroh, ktorý vyplával na povrch ako prvý, prezradil meno ich nastávajúceho. Okrem haluškovej mágie sa praktizovalo aj veštenie z olova či prostredníctvom hrnčekov. Na sviatok Ondreja vzal človek štyri hrnčeky a obrátil ich hore dnom. Pod každý z nich čosi vložil - buď hlinu, chlieb, hrebeň, alebo prsteň. Ostatní, a to bez toho, aby vedeli, čo ktorý hrnček skrýva, si k sebe pritiahli po jednej šálke. Na tých, ktorí našli pod hrnčekom hlinu, vraj čakala smrť, hrnček s chlebom signalizoval zbohatnutie, hrebeň chorobu, no a hrnček s prsteňom predikoval svadbu.
Pranostiky na Ondreja
• Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok.
• Keď je pekne na Ondreja, celý rok na všetky sviatky bude pekne.
• Keď na svätého Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
• Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní ani vody.
• Na Ondreja ide orať len krivý gazda.
• Na svätého Ondreja - dávaj sane do dvora.
• Biely Ondrej, zlý rok.
Zo života svätého Ondreja
Svätý Ondrej bol rybárom, rovnako ako jeho brat Šimon. Pochádzal z Betsaide. Ondreja oslovilo vystúpenie Jána Krstiteľa a stal sa jeho verným pomocníkom. Neskôr sa stal prvým učeníkom Ježiša. Ondrej bol vždy medzi prvými štyrmi apoštolmi uvádzanými v evanjeliách. Svoj život strávil na viacerých miestach dnešného Ruska, Bulharska, Rumunska alebo Grécka. Ukrižovali ho v tvare písmena X. Nebol priklincovaný - iba priviazaný. Na kríži umieral dlhé tri dni.
Svätý Ondrej je patrónom sedliakov, rybárov a neviest. Najčastejšie je zobrazovaný na kríži v tvare X-ka alebo so sieťou a rybami.
Čary na Barboru
V predvečer sviatku chodievali po dedinských domoch "barborky". Boli to ženy a devy zahalené do bielych odevov so šatkou na tvári, aby ich nebolo poznať. Výnimočne boli oblečené za mníšky alebo mali rozpustené vlasy a venček na hlave. V ruke držali košík so sladkosťami alebo metlu, štetku či husacie krídlo. Keď prišli do domu, symbolicky vymietli izbu. Svoj príchod niekedy ohlasovali zvončekom alebo búchaním na okno. Husacie krídla, ktorými čistili príbytku, mali z domov vypudiť všetky zlé sily a entity, ktoré sa pod strechou nahromadili za celý rok.
Barborský deň bol spätý i s čerešňovou vetvičkou, ktorú si mali vydajachtivé panny odlomiť a vziať domov. Ak im neskôr zakvitla, do roka by si mali nájsť ženícha. Ak nie, dostali signál, že ostanú na ocot.
Tí odvážnejší sa mohli na Barboru, prípadne i na Luciu pustiť do výroby špeciálneho trojnohého stolčeka a dokončiť ho presne na Štedrý deň s tým, že každý deň na ňom mali čosi vylepšiť alebo zdokonaliť. Nesmelo sa použiť žiadne železo. S magickým stolčekom šli na polnočnú omšu. Majiteľ sa posadil za oltár, ktorý bol kedysi priechodný. A v tom vraj uvidel všetky bosorky, ktoré obývajú danú dedinu. Údajne mali obnažené zadky. Nebezpečenstvo sa ukrývalo v tom, že strigy môžu odvážlivca na stolčeku zbadať. V tom prípade mu už neostávalo nič iné, iba vziať nohy na plecia a uháňať rýchlosťou blesku domov, aby ho zákerné čarodejnice neroztrhali na franforce.
Zo života svätej Barbory
Deň Barbory má aj kresťanské pozadie – počas neho si pripomíname život mučeníčky. Barbora bola dcérou kupca Dioscura z Nikomédie. Oplývala nekonečnou krásou. Otec ju chcel uchrániť pred celým svetom – i pred vierou, a preto dal mladú dievčinu zamurovať do veže. Tú však precízne zariadil, aby dcére po materiálnej stránke nič nechýbalo. Barbora túžila po spojení s vyššími sférami a pocity izolácie v nej silu ducha ešte viac umocňovali. Nasávala spirituálne poznatky a tajne prijala i krst. Legendy vravia, že na veži vybúrala tretie okno – ako symbol najsvätejšej trojice. Okamžite, ako sa to dozvedel jej otec, Barboru nemilosrdne zabil. Vzápätí však umrel aj on – vrazil doňho blesk.
Barbora bola a je patrónkou baníkov, architektov i murárov. Chráni pred živelnými pohromami. Človeku, ktorý s ňou vedie transcendentálny dialóg, dodáva odvahu.
Čo sa dialo na Luciu?
Počas dňa Lucie sa jedlo veľa cesnaku. Z tela človeka mal vyhnať zlé sily a zároveň ho ochrániť pred takzvanými satanášmi a jeho bosoráckymi súputníčkami. Cesnak sa dával aj hospodárskym zvieratám.
Pastieri pred každým domom fúkali do špeciálnych trúbok a svoju púť zakončili na krížnej ceste. Inde zas hrali na píšťalkách alebo lomozili zvoncami. Cieľ bol jasný – aby hlukom vyhnali z okolia všetky zákerné strigy.Takzvané stridžie obdobie žičilo aj neškodným obradom. Kedysi po nich siahali dievčence, ktoré chceli vedieť, kto sa stane ich nastávajúcim. Počas Lucie napísali na lístočky dvanásť mužských mien a uložili pod tanier. Každý deň jeden papier spálili, a to bez toho, aby uzreli meno potenciálneho manžela. Posledný lístok bol veľkým prekvapením - indícia na ňom prezradila, komu čoskoro povedia svoje "áno".
Pri mágii osožilo aj obyčajné jablko. Niekdajšie mladuchy si z neho odhryzli buď pri východe, alebo západe slnka. Ak jabĺčko nezhnilo, bol to signál, že vydaj je na dosah. Na Štedrý večer vyšli s jabĺčkom von a hrýzli doň. Prvého muža, ktorého uvideli, sa mali opýtať na meno, lebo presne také mal mať aj ich nastávajúci.
Zo života svätej Lucie
Svätá Lucia sa narodila okolo roku 286 na Sicílii. Pochádzala z dobre situovanej rodiny. Svoj majetok i plánované svadobné veno rozdala biednym. Udali ju úradom ako kresťanku, za čo podstúpila mučenícku smrť. Známa je legenda, podľa ktorej si vylúpila oči, aby sa nemusela vydať za pohanského ženícha, za čo ju Panna Mária obdarila ešte krajšími očami.
Zobrazuje sa s prebodnutým hrdlom, palmovou ratolesťou, horiacom lampou, sviecou a očami položenými na tácni. Svätá Lucia sa vzýva pri chorých – aby ich zázračným spôsobom uzdravila. Jej nebeská energia osoží pri slepote, očných neduhoch, úplavici, bolestiach hrdla alebo infekčných ochoreniach.