S jesennými tráviacimi problémami si poradí mäta

16.09.2024

Na jeseň sa u ľudí ozýva žalúdok, pankreas, žlčník aj pečeň. Závažnejšie stavy treba riešiť s lekármi. S miernejšími prejavmi si hravo poradí príroda. Napríklad v podobe mäty piepornej.

Osviežujúca vôňa, čerstvá chuť a príjemne chladivé účinky. Aj takýmito benefitmi oplýva mäta pieporná. Trvácna rastlinka, ktorá v dobrých podmienkach môže vyrásť až do výšky jedného metra, bohato rozkonárená a zdobená ružovými či fialkovými kvetmi, kvitne od júla do septembra. Jej opojný "odór" možno cítiť na niekoľko desiatok centimetrov. Dobre a samostatne sa rozmnožuje vďaka koreňovým výhonkom. 

Existuje viacero druhov mäty, ktoré vznikli krížením. Od toho sa odvíja ich chuť a vôňa. Poznáme mätu citrónovú, či dokonca jahodovú. Zaujímavé je, že ide o bylinu, ktorá nepochádza priamo z prírody, ale bola umelo vyšľachtená skrížením iných druhov divej mäty. 

Všetky druhy mäty majú približne rovnaké účinky, no mäta pieporná disponuje najvyšším obsahom mentolu, pre ktorý je taká cenená. V ľudovej terminológii sa liečivka nazýva aj veternou bylinou. Obsahuje silice s obsahom mentolu, flavonoidy, triesloviny a horčiny. V medicíne – klasickej aj alternatívnej - je mäta využívaná vďaka obsahu mentolu. Má antiseptický, upokojujúci a osviežujúci účinok. Povzbudzuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Je to bylina priam stvorená na peripetie súvisiace s nevoľnosťou – či už ide o nevoľnosť tehotenskú, cestovateľskú, alebo o disharmóniu tela pri problémoch s trávením po konzumácii ťažkých jedál. Mäta uvoľňuje kŕče, koliky a zmierňuje plynatosť. Osviežuje dych a dezinfikuje ústnu dutinu. Zlepšuje chuť do jedla u starších ľudí. Vyvoláva pocit chladu, a preto je vhodné užívať ju vnútorne najmä počas letných mesiacov. Vynikajúca je v aromaterapii pri inhalácii. 

Mätu zbierame na jar – zameriavame sa na jednotlivé lístky alebo vrcholky vetvičiek spolu s pukmi.