Čaro letného slnovratu. Vyskúšajte pozitívne rituály - očistné i ochranné
Jún je mesiacom slnka. Niet divu - jeho lúče intenzívnejú a človeku poskytujú čoraz viac životadarnej energie. Ľudia toto obdobie milujú - napokon, začína sa jedna z najkrajších etáp roka. Chladu a tme definitívne odzváňa - a vedno s nimi odchádzajú aj ponuré myšlienky či depresívne stavy. Na obzore sú oddychové chvíle v podobe nezabudnuteľných dovoleniek doma či za hranicami. Jún má však aj iný prívlastok - magický. Dôvod? V jeho druhej polke sa už odpradávna slávi letný slnovrat, spojený s kúzelnými úkonmi.
Rituály ohňa
V našich regiónoch sa najtradičnejším aktom počas osláv letného slnovratu stalo pálenie svätojánskych ohňov. Prostredníctvom nich sa likviduje všetko staré, nežiaduce, nepotrebné, zašlé, nefunkčné, neprospešné. Naopak - otvárajú sa brány pre nové a svieže energie. Preskakovanie ponad vatru má ľudí zbaviť zdravotných nešvárov, vrátane neplodnosti. Zamilované páry kedysi verili, že keď preskočia vatru spoločne - ruka v ruke, do roka sa zosobášia. Do balíčka jarno-letných rituálov patrilo aj spúšťanie takzvaných ohnivých kolies z kopcov do riek či jazier. Muži obložili staré drevené kolesá slamou a tú zapálili. Žeravý kruh vrhli dolu brehom. Ak skončil vo vode - a oheň bol uhasený - dostali tak indíciu z duchovnej ríše, že nadchádzajúca úroda bude viac než plodná.
Aj voda má počas júna neobvyklú moc
Rituálnym živlom bol počas osláv letného slnovratu nielen oheň. Naši predkovia pripisovali kúzelnú silu aj vode. Svätojánska noc patrila kúpeľu v jazierkach, bystrinách alebo riekach. Tento akt praktizovali najmä ženy. Boli presvedčené, že takýmto spôsobom sa zbavujú všetkého negatívneho, čo sa na ne nalepilo v predošlom období. Kúpeľ - hoci v chladnej vode - mal vraj deväťnásobnú silu uzdravovať.
Štedrosť matky prírody
Svätojánska noc, ale aj všetky noci počas júna žičia zberu bylín. Liečivky, ktoré si človek zadováži v období letného slnovratu, majú nesmiernu moc. Niekdajšie baby-liečiteľky hovorili, že mimoriadne silnou energiou oplýva palina a ľubovník. Z paliny popíjali čaje, ktoré mali schopnosť vyháňať zlých duchov a démonov - ukrytých v chorých orgánoch. Sušené palinové zvitky vešali nad dvere. Dôvod bol jasný - príbytok uchrániť pred zlými a temnými silami. Podobné účinky mal ľubovník - červená šťava z neho, rozotretá pred prahom dverí, vytvárala strážny štít pred škodnými entitami. Ľubovníkové kadidlo malo chrániť pred poveternostnými pohromami i tragédiami v rodine.
Zo stromov silnie najmä lipa - symbol Slovanov. Objímanie dreviny prináša pokoj a mier, zbavuje energetických nepotrebností a balastov, harmonizuje vzťahy a na zdravotnej báze dáva do poriadku kardiovaskulárny systém. Naši predkovia boli presvedčení, že počas jánskej noci kvitne čarovný kvet. Tam, kde sa nachádza, je pod zemou ukrytý obrovský poklad. O tom, ako kúzelný kvet vyzerá, však staré povrávky mlčia.
Obdobie letného slnovratu je vhodné na komunikáciu s prírodnými bytosťami - vílami, elfmi, strážcami stromov. Stačí jediné - zájsť do lesa a ponoriť sa do rozjímacieho módu. Samozrejme, základom je viera.
K nociam na prahu leta neodškriepiteľne patrí ešte jeden kúzelný tvor - svätojánske mušky. Ide o drobné chrobáčiky, ktorých príroda obdarovala nielen záhadných osvetlením, ale aj výraznými odlišnými znakmi medzi samcami a samičkami. "Svetlušiaci" sú akční - lietajú ako diví a hľadajú svoje polovičky. Tie - naopak - pasívne vyčkávajú v tráve.
Cirkevný ráz aktuálneho obdobia
Na prahu leta sa nepripomínajú len pohanské zvyky. Už tradične sa v druhej polke júna slávi narodenie svätého Jána Krstiteľa, predchodcu Ježiša. Svätec vyzýval ľudí k pokániu. Radil im, aby sa delili so všetkým, čo majú - či už išlo o odev, alebo jedlo. Ľudí učil modliť sa a pripravoval ich na príchod niekoho, ktorý je oveľa mocnejší a dôležitejší ako on. Láskyplná osobnosť Jána Krstiteľa mnohých fascinovala a považovali ho za proroka či Mesiáša. Mučenícku smrť svätca si kresťania pripomínajú 29. augusta. Podľa tradície Ján napomínal kráľa Herodesa za jeho nemravný život - a ten ho dal uväzniť. Neskôr, na žiadosť jeho nezákonnej manželky Herodiady a jej dcéry Salomé, dal Jána vo väzení sťať.