Fascinujúci kameň - fluorit - sa v prírodnom prostredí vyskytuje v mnohých odtieňoch - od bezfarebného, cez purpurový, zelený, fialový, až po čierny. Polodrahokam má sklenený efekt. Objavuje sa najmä v okolí termálnych prameňov. Na Slovensku je zriedkavý. Zopár fluoritových kúskov - v podobe guľôčok hrachu - našli pri Banskej Belej. Najväčšie náleziská sú v USA, Nórsku či Nemecku. Ekonomickým významom minerálu je, že sa z neho vyrábajú fluoritové preparáty, najmä pre chemický priemysel.
Fluorit je vzácny kameň, vďaka ktorému sa jeho nositeľ stáva rozhodný, rázny a na pevných pilieroch stojaci človek, ktorý vie, kým je, čo chce a kam kráča. Nebalansuje, neosciluje, nevedie vnútorné ani vonkajškové dilemy. Disponuje fixnými predstavami - tak na úrovni vzťahov, ako i matérie, a dané túžby či sny s pompou a odvahou pretavuje do reality. Polodrahokam aktivuje akčného a tvorivého ducha. Cibrí celostnú odvahu. Majiteľ fluoritu sa stáva priebojný a zdravo súťaživý. Uvedomuje si svoje kvality a plusy - a nebojí sa ich prezentovať alebo manifestovať. Otvorene hovorí o tom, čo ho teší, ale aj o tom, čo sa mu nepáči. Oplýva komunikatívnosťou, ale i schopnosťou persuázie - teda presviedčania druhých. Magický minerál chráni pred negatívnymi ľuďmi - sokmi alebo závistlivcami. Ruší geopatogénne zóny, ale aj energie vyprodukované elektrospotrebičmi. Odbúrava škodlivé myšlienkové spazmy - v hlave robí pomyslenú inventúru. Eliminuje chaos, neporiadok, bordel. Na fyzickej báze - vo forme alternatívneho uzdravujúceho prvku - blahodarne vplýva na všetko, čo je pevné. Lieči kosti, kĺby, zuby, nechty. Údajne zvyšuje aj imunitu. Osoží pri hojení rán alebo zlomenín. Stabilizuje najmä základnú a komunikačnú čakru. Samozrejme, nenahrádza klasickú lekársku pomoc; je iba doplnkom.
Zaujímavosť o polodrahokame: starí Egypťania vyrábali z fluoritu sošky skarabeov. Šlo o posvätného chrobáka, ktorému pripisovali božské vlastnosti a rysy. Netradičné kamenné amulety sa nosili v podobe talizmanov, no mnohé skončili v mumifikovanom ľudskom tele - namiesto srdca. Zosnulému mali pomôcť pri putovaní do ríše mŕtvych.
Legenda o vzniku kameňa: názov minerálu vznikol z latinského pojmu fluo, čo znamená prúd vody. Legenda o zrode polodrahokamu sa spája s Poseidonom, starogréckym pánom morí. Jeho ríšu kedysi obývalo množstvo vodných bytostí. Jedna z nich - prekrásna panna - zatúžila po láske s udatným rybárom. Bez životadarnej tekutiny však na zemi - pochopiteľne - nemohla prežiť. Kráľ morí ju mal natoľko rád, že sa nad ňou zľutoval. Venoval jej fluorit. Vždy, keď s ním rozjímala, jej telo ovlažili prúdy morskej vody. Vďaka tomu mohla bezproblémovo jestvovať po boku pozemšťana.
Fluorit čistíme pod vodou; nabíjame na nepriamom slnečnom svite.